Zasady

Zasady użytkowania witryny scp-pl-field-rumors.

Witryna.


Witryna poświęcona jest grze RPG "Field Rumors" prowadzonej za pośrednictwem kanału IRC. Witryna bazuje na http://scp-wiki.net.pl .
Materiały znajdujące się na witrynie, o ile nie jest inaczej zaznaczone, są objęte licencją (CC BY-SA 3.0). Wszelkie zawarte tu prace są wytworem fikcji i służą jedynie do prowadzenia sesji RPG.

Znajdujące się tu prace, scenariusze czy poglądy mogą być sprzeczne z headcanonami odnośnie Fundacji SCP.

Ze względu na pojawiające się tu treści i generalny obraz, witryna posiada ograniczenie wiekowe: członkostwo jest dostępne od 15 roku życia. Administracja zastrzega sobie prawo do blokowania dostępu osobom niepożądanym: łamiących zasady witryny, wrzucających niepożądane- nielegalne treści, czy będących uciążliwymi dla innych użytkowników.

Mając oficjalne sprawy z głowy, przejdę do konkretów.

Przede wszystkim, obowiązuje Netykieta, czyli zasady kultury i zachowania zgodne ze zdrowym rozsądkiem. To bardzo elastyczna zasada, ale nie sposób opisać w sztywnych ramach podstawowych zasad relacji międzyludzkich. Po prostu traktuj nas i siebie z szacunkiem i poważnie.

To strona RPG, więc zwróć uwagę, gdzie obowiązują rozmowy fabularne, a gdzie nie: o ile celem tej witryny jest zapewnienie rozrywki przez grę fabularną, tak ma to też swoje wydzielone miejsca. Staraj się ich nie mylić, ponieważ administracja będzie zmuszona usuwać/ przenosić takie treści.

Strona służy rozrywce w ramach RPG, ale pamiętaj, ze każdemu, nie tylko Tobie. Baw się tak, aby każdemu było przyjemnie, i aby każdy mógł się dopasować do Twojej postaci/ stylu gry. W końcu o wiele fajniej bawi się na średnich zasadach, lecz w dobry towarzystwie, niż na odwrót. Poradniki podpowiedzą, jak najskuteczniej jest RP'ować.

To nie jest witryna SCP: bazuje na niej, jednak nie tutaj jest miejsce na raporty, opowiadania czy rozmowy o obiektach. Gorąco zapraszam na Polską stronę Fundacji SCP, to miejsce dedykowane rozmowom o SCP.

Słowo administracji jest najważniejszym słowem na witrynie: kiedy administrator mówi, że coś jest złe, to prawdopodobnie takie jest. Możesz złożyć zażalenie, ale jednocześnie zastanów się, czy rzeczywiście wina nie leży po Twojej stronie. Z drugiej strony nie trzęś portkami: nie gryziemy ani nie bijemy, tu jest spoko.

Czat.

W momencie trwania sesji RPG nie przeszkadzaj. GM najpierw da bana, potem będzie zadawał pytania. Obserwatorzy są mile widziani, o ile nie przeszkadzają. Spokojnie, nikt nie ucieknie, zostaniesz wysłuchany w odpowiednim czasie.

Podczas sesji, jeśli bierzesz w niej udział, nie usuwaj ani nie edytuj swoich wiadomości: jeśli musisz coś usunąć/ edytować to znaczy, że nie skupiłeś się, kiedy powinieneś. Jeśli obserwujesz sesję to nie przeszkadzaj uczestnikom.

Znaj terminy sesji, na które zadeklarowałeś udział. Nie spóźniaj się, nie wychodź nagle, nie zachowuj się jak dziecko. W przypadku sytuacji losowych postaraj się przerwać sesję fabularnie, bądź w ostateczności powiadom prywatnie prowadzącego GM: fakt Twojego wyjścia nie oznacza, że cała sesja ma się zakończyć.

GM może popełniać błędy, może zachowywać się dziwnie, nie może kierować się osobistymi poglądami. Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją GM, zaciśnij zęby i kontynuuj grę, a po sesji wyjaśnij sprawę. Jesteśmy ludźmi, popełniamy błędy. Ale mimo wszystko staramy się, aby wszyscy dobrze się bawili.

Fabularność.

Stosuj się do poradników, kiedy odgrywasz rolę. To zbiór zasad, które z pewnością Ci pomogą.

Nie twórz super doskonałej postaci, nie twórz siebie, nie twórz celebryty: pozwól działać wyobraźni, i wykaż się finezją i oryginalnością. Postać musi nie tylko być fajna dla Ciebie, ale tez i dla innych.

Ze względu na charakter prowadzenia sesji, okaż cierpliwość: zwracaj uwagę, kiedy piszą inni użytkownicy, przemyśl każdą (nie tylko swoją!) wypowiedź, postaraj się, by każda wiadomość miała sens fabularny.

Nie mów, co Twoja postać zrobiła, mów, co robi, GM powie, jaki jest rezultat. Nie ograniczaj się jedynie do pisania tego, co Twoja postać mówi: daj informację, jak się zachowuje, co myśli. Informuj GM'a o wszystkim: on za Ciebie nie napisze, ze Twoja postać gdzieś podchodzi i coś robi: dawaj jasne instrukcje.

Korzystaj z obecności GM'a: niech Twoja postać się rozgląda, niech próbuje różnych rzeczy. O wiele ciekawsze są sesje, gdzie w drużynie zajętej walką jedna osoba rozgląda się w poszukiwaniu wskazówek, lub gdy 2 postaci się kłócą, gdy trzecia próbuje naprawić samochód gumą do żucia, niż gdy bezmyślnie wszyscy rzucają kostkami.


Lista nie jest wyczerpująca: zasady cały czas są rozwijane, są elastyczne i mogą ulec zmianom. Podsumowując, zachowuj się jak inteligentny, dorosły człowiek spragniony specyficznej rozrywki w danym środowisku. W razie pytań skontaktuj się z administracją.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License